Reklama
Ogłoszenia na adres e–mail
W każdy poniedziałek i czwartek. Nie przegap interesujących Cię ogłoszeń, trzymaj rękę na pulsie.
Zamawiam

Wolontariat krótkoterminowy w Białymstoku (5-19 sierpnia 2018)

Białystok
Aleksandra Janowska
16.05.2018 11:04
Reklama

W tym roku ASF szczególnie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w polsko-niemiecko-izraelskim obozie letnim w Białymstoku, który odbędzie się 5-19 sierpnia.

Uczestnicy projektu odnowią nagrobki na cmentarzu żydowskim w Białymstoku oraz wezmą udział w podróży studyjnej do Lublina i poszukiwaniach biograficznych na temat Szlomy Albama, Ocalałego z Holocaustu. Fundacja jego imienia wspiera projekty propagujące żydowskie dziedzictwo kulturowe w Europie. Szczególnym momentem projektu będzie udział w obchodach 75. rocznicy powstania w białostockim getcie, w których wezmą udział białostoccy Żydzi i ich potomkowie żyjący obecnie na całym świecie.

Bagnówka Beth Olam, czyli cmentarz żydowski w Białymstoku, jest jednym z nielicznych miejsc upamiętniających społeczność żydowską miasta, w którym przed 1939 Żydzi stanowili większość mieszkańców. Cmentarz jest jednym z największych cmentarzy żydowskich w Polsce i świadczy o ogromnym zróżnicowaniu społecznym i religijnym żydowskich mieszkańców Białegostoku. Podczas okupacji niemieckiej duża część cmentarza została zniszczona. Podobny los spotkał Wielką Synagogę i inne żydowskie obiekty w mieście.

Dzisiaj cmentarz jest miejscem pamięci o tętniącej życiem żydowskiej metropolii istniejącej przed II wojną światową. Regularnie odwiedzają go potomkowie białostockich Żydów z całego świata. Ze względu na zły stan cmentarza tylko nieliczni potrafią zidentyfikować miejsca pochówków swoich bliskich. Dlatego tak ważne są prace dokumentacyjne i konserwatorskie na cmentarzu, które od kilku lat ASF prowadzi z białostockim Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael.

Do udziału w projekcie zapraszamy młodych ludzi z Polski, którzy interesują się historią, pamięcią o II wojnie światowej, żydowskim dziedzictwem w Polsce i konserwacją zabytków oraz mają ochotę na wspólne działania w polsko-niemiecko-izraelskiej grupie. Dzięki pracom na cmentarzu uczestnicy w namacalny sposób przyczynią się do zachowania pamięci o bogatym żydowskim życiu w Białymstoku. Poszukiwania śladów Szlomy Albama w Lublinie pozwolą na samodzielne zbadanie historii lubelskich Żydów w latach dwudziestych i trzydziestych XX w. Obóz letni to także przestrzeń dyskusji i swobodnej wymiany pogladów oraz wspólnego spędzania czasu w międzynarodowej grupie.

Ze względu na międzynarodowy charakter obozu letniego konieczna jest znajomość języka angielskiego w stopniu przynajmniej komunikatywnym.

Więcej informacji: https://www.asf-ev.de/english/summer-camps/activities/poland/bialystok/

Zgłoszenia: https://www.asf-ev.de/english/summer-camps/registration/

W przypadku, gdyby któryś z linków nie działał, proszę go skopiować do paska adresu przeglądarki i kliknąć Enter.

  Dane kontaktowe
  Ogłoszeniodawca:
  Stowarzyszenie ASF w Polsce
  Aleksandra Janowska
  E–mail:
  Strona internetowa:
  http://www.asf-ev.de/pl/
Ważność ogłoszenia: od 16 maja 2018 do 15 czerwca 2018
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść ogłoszeń.
Ogłoszenia na adres e–mail
W każdy poniedziałek i czwartek. Nie przegap interesujących Cię ogłoszeń, trzymaj rękę na pulsie.
Zamawiam