Przejdź do treści głównej

Tak daleko i tak blisko – pożegnanie Ewy Gąsowskiej [Wrocław]

Pożegnanie Ewy Gąsowskiej, polityczki, radnej Rady Miejskiej Wrocławia [1998-2002],wieloletniej działaczki i wiceprzewodniczącej Demokratycznej Unii Kobiet oraz innych organizacji obywatelskich.

Ewa Gąsowska zmarła 16 kwietnia 2017 roku we Wrocławiu. Przeczuwałam, że dzieje się cos niedobrego, niepokoiła mnie cisza wokół Niej, brak obecności na facebooku… Przez wiele lat przyjaźniłyśmy się i pomimo tego, że nasze drogi rozeszły się była osoba ważną w moim życiu i taką Ją zapamiętam.

Ewa była niepowtarzalna, odważna i bezkompromisowa. Nigdy nie bała się głośno wyrażać swoich poglądów prowokując innych do zastanowienia się nad tym co mówi , podejmowała tematy trudne i niebezpieczne. Potrafiła mądrze i dobrze interpretować Marksa, a w swoich publicznych wypowiedziach i codziennych przemyśleniach często sięgała do źródeł filozofii i kultury tożsamości płci.

Mówiła politycznym głosem o zjawiskach społecznych, których jedni nie dostrzegali, a inni chcieliby zamieść pod dywan. Przeciwstawiała się polityce naruszającej prawa człowieka i sprawiedliwość społeczną. Upominała się o miejsce w historii Polski dla tych, o których zapomniano lub ich wyklęto. Przez wiele lat wspierała jako prawnik osoby w kryzysie oraz doświadczające przemocy w Ośrodku prowadzonym przez Demokratyczną Unią Kobiet. Poza tym miała wiele wspaniałych cech czyniących Ją duszą towarzystwa.

Pamiętam… ten charakterystyczny, silny, płynący z głębi potarganego serca, trochę chropowaty głos i Ewę śpiewającą „Zabawę Podmiejską”, pieśni Bułata Okudżawy, ciężkiego rocka i bluesowe piosenki.

Przeżyłyśmy razem wiele ważnych chwil, podejmowałyśmy walkę z systemem, który niszczył aktywność obywatelską rozumianą jako wolność polityczną. Uczestniczyłyśmy w wydarzeniach, które na trwale wpisały się do historii Europy i Polski. Wspólna droga i ten czas… niezapomniany czas na zawsze pozostaną w historii ruchu obywatelskiego w Polsce i w mej pamięci.

Żegnaj Ewo

Renata Berent-Mieszczanowicz
Demokratyczna Unia Kobiet

 

Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść ogłoszeń.
Miejsce: Wrocław
Ważność ogłoszenia: od 2017-04-24 do 2017-06-23

tagi

  • dolnośląskie
  • SERDECZNOŚCI
  • Wrocław