Używasz nowego ngo.pl Widzisz błąd lub chcesz się podzielić z nami swoją opinią? Pisz na adres redakcja@portal.ngo.pl

Biofeedback – profesjonalne ćwiczenie mózgu dla każdego

30 października 2018 14:24
Reklama

Biofeedback – profesjonalne ćwiczenie mózgu dla każdego

Czy gra wideo lub animacja może nas nauczyć kontrolować pracę mózgu, podnieść jej jakość i zniwelować problemy neurologiczne? Metoda EEG Biofeedback sugeruje – „tak”.

Aktywność mózgu po naszej myśli

Codziennie – i dzieci, i dorośli – przeżywamy różne stany psychofizyczne, na które mózg aktywnie reaguje. Wysyła fale mózgowe o odpowiedniej częstotliwości i amplitudzie. W trakcie snu wytwarza fale delta. Na progu świadomości, podczas zadań twórczych i sportowych – fale theta. W sytuacji rozmyślania, marzenia, relaksu, ale i czujności – fale alfa. Natomiast fale beta służą mu do przetwarza informacji za pomocą słów i sekwencji, wyostrzania naszej uwagi i nastawić na rozwiązywanie problemu. To wzorzec modelowy. W rzeczywistości może on być zachwiany. I tak nadmierna emisja fal theta obniża skupienie i motywację. Nadmiar fal alfa – utrudnia naukę, koncentrację, a nawet pcha w stronę depresji. Z kolei dominacja fal beta – zwiększa podatność na uzależnienia, rozwój obsesji i agresji. W EEG Biofeedback chodzi o to, żeby generowanie fal mózgowych zrównoważyć, a przez to wyeliminować stojące za nieprawidłowościami problemy lub po prostu nastroić nasz umysł na lepszą pracę. I choć brzmi to jak scenariusz science fiction, jest praktyką znaną i uznaną na świecie. Cyfryzacja stanowi tu jedynie przyjazny i atrakcyjny nośnik informacji. Nie ingeruje w mózgu i w osobowości. Mózg sam – przy odpowiedniej stymulacji – uczy się poprawnego i zbalansowanego emitowania fal.

Biofeedback – metoda na fali

EEG Biofeedback to rodzaj neuroterapii, gdzie pacjent steruje myślami wirtualnym zadaniem (grą, animacją, filmem) widocznym na ekranie. W tym czasie – przez elektrody podłączone do jego ciała – zaawansowany sprzęt odbiera i analizuje sygnały wysyłane przez jego mózg. Te prawidłowe fale każe mu wzmocnić – powielić – dając odpowiedni sygnał na ekranie. A po wykonaniu zadania – nagradza. Natomiast gdy wychwyci negatywne wzorce bioelektryczne – zatrzymuje obraz i pacjent zmuszony jest użyć poprawnej fali, żeby ruszyć w swoim zadaniu dalej i wygrać z komputerem. Ten feedback – czyli odpowiedź, którą maszyna daje w czasie rzeczywistym – uczy nas samokontroli i prawidłowego sterowania swoim zachowaniem. A mózg zapamiętując korelację właściwej fali z bonifikatą, modyfikuje swój sposób działania. Taka korekta jest zawsze możliwa, ponieważ nasz układ nerwowy jest niesamowicie plastyczny. EEG Biofeedback wykorzystuje tę jego właściwość do wypracowania optymalnych reakcji umysłu w różnych sytuacjach. Tą drogą można pokonać wiele problemów psychicznych, emocjonalnych czy trudności w nauce i pracy. I co najważniejsze – bezinwazyjnie i bezpiecznie. Po prostu w sposób „bio”. Stąd rosnące zainteresowanie metodą.

Terapia i trening dla małych i dużych

Sesje EEG Biofeedback stosuje się w leczeniu szeregu schorzeń i problemów neurologicznych. ADHD i ADD, zaburzenia uczenia się (czytania, pisania, liczenia), a także agresja, autoagresja, niepowodzenia szkolne czy niska motywacja otwierają długą listę zaleceń. Metoda ta pomaga również osobom po urazach i udarach mózgu, z autyzmem, zespołem Aspergera, zespołem Downa, zaburzeniami rozwoju psychoruchowego, padaczką, depresją, obsesjami bądź lękami. Może być z powodzeniem wykorzystywana już u małych dzieci w wieku przedszkolnym oraz u młodzieży i u dorosłych w każdym wieku. Obok tego, że jest rodzajem terapii, sprawdza się również jako czysty trening – koncentracji, zapamiętywania, przyspieszenia tempa pracy, usprawnienia decyzyjności, czasu reakcji na bodziec, kreatywności, jak również samooceny, relaksu, wyciszenia czy radzenia sobie ze stresem. EEG Biofeedback jest więc na tyle uniwersalny, że trafia w potrzeby i dużych, i małych – z dużymi, z małymi i z żadnymi problemami, ale z ambicjami, by funkcjonować lepiej.

Gdzie w Krakowie?

Gdy wiemy już co i jak, warto dowiedzieć się, gdzie z takiej opcji treningowo-terapeutycznej można skorzystać. W Krakowie od niedawna istnieje nowe miejsce – Pracownia Kulturalna zlokalizowana w pobliżu zalewu Bagry Wielkie w dzielnicy Mały Płaszów – która posiada EEG Biofeedback w ofercie. Jako miejsce przyjazne dla dzieci i dorosłych z szeroką propozycją aktywności dla jednych i drugich, podsuwa im również taki wariant pracy nad sobą. Choć przed nami wakacje – czas oddechu od nauki i pracy zawodowej – może warto, nawet przy okazji plażowania czy piknikowania nad Bagrami, zajrzeć pod ten nowy krakowski adres i doświadczyć Biofeedback’u na własnej skórze. To dobry moment, żeby przed powrotem do szkoły czy z urlopu do pracy, lepiej przygotować swój lub dziecka umysł do okresu wytężonego wysiłku intelektualnego i emocjonalnego. A przy okazji zrobić to w przyjemny sposób, za którym szczególnie młodsi, ale i starsi, przepadają.

Dane kontaktowe
Ogłoszeniodawca:
Fundacja Plenerownia
Imię i nazwisko:
Miłka Miłoń
Strona internetowa:
http://www.plenerownia.pl
E-mail:
Pokaż
Telefon:
Pokaż
Ważność ogłoszenia: od 30 października 2018 do 29 listopada 2018
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść ogłoszeń.