Używasz nowego ngo.pl Widzisz błąd lub chcesz się podzielić z nami swoją opinią? Pisz na adres redakcja@portal.ngo.pl

Na zajęcia od kołyski – czy warto?

6 listopada 2018 21:07
Reklama

Na zajęcia od kołyski – czy warto?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci stają się must have dla wielu rodziców. Oczywiście – jeśli nie przesadzimy z ilością i dobierzemy je do dziecka – wyjdą mu one na zdrowie. Jednak czy jest sens chodzić na jakieś zajęcia z niemowlakiem? Czy kilkumiesięczne dziecko w ogóle na nich skorzysta? Owszem. I rodzic także.

Duuużo zalet dla małych
Naturalne jest, że maluszek do szczęścia najbardziej potrzebuje ciepła bliskich i zaspokojenia jego podstawowych potrzeb. Ale i wyjścia z domu na zajęcia mogą mu służyć. Nie da się ukryć, że jest to najłagodniejsza forma adaptacji w grupie. Rodzic stale towarzyszy wtedy dziecku. Pod jego skrzydłami maluch wchodzi w pierwsze interakcje z rówieśnikami czy z prowadzącym. Ponadto w wieku 0–3 lata w dziecku drzemie największa ciekawość świata. Wtedy rozwija się ono najintensywniej. Zajęcia dla maluchów tylko wzmagają jego chęć poznawania. Łagodnie stymulują do nowych wrażeń i doświadczeń. Wszystko przebiega w ciepłej atmosferze, bez sztywnego planu, w otwartości na reakcje malców oraz na ich poziomie – czyli najczęściej podłogi. A przy okazji brzdąc wzmacnia swoją odporność (styka się z patogenami w „mini formie” – jeszcze przed wejściem do dużej grupy w żłobku czy w przedszkolu).

Małe co nieco dla mamy
Z zalet zajęć dla maluszków może czerpać również mama. Tatusiowie, babcie czy nianie też są na nich mile widziani. Jednak w większości to mamy opiekujące się niemowlakami w trakcie urlopu macierzyńskiego korzystają z tego typu aktywności. Dla świeżo upieczonych mam jest to wspaniała okazja do wyjścia z domu i pobycia w grupie innych dorosłych osób, będących na podobnym etapie w życiu. Na zajęciach dla małych mogą one również znaleźć wiele inspiracji, jak – inaczej niż zwykle – spędzać czas ze swoim dzieckiem. Cenne jest także to, że ktoś inny na chwilę „przejmie od nich pałeczkę” i zaanimuje dziecko. Wtedy mama może odetchnąć od działania na pełnych obrotach. Po prostu może cieszyć się chwilą i zacieśniać więź ze swoim bąblem.

Co, jak i gdzie w Krakowie?
W Krakowie miejsc z ofertą zajęć dla dzieci 0 msc+ nie brakuje i wciąż przybywa nowych. Przykładem jest niedawno powstała Pracownia Kulturalna w okolicach zalewu Bagry Wielkie w dzielnicy Mały Płaszów. Jej rozbudowany harmonogram różnorakich zajęć dla dzieci i dorosłych urozmaicają także propozycje dla najmłodszych. Wśród nich znajdziemy Ram tam tam (zajęcia umuzykalniające dla dzieci 6 msc+), A gu gu (ogólnorozwojowe zajęcia podłogowe również dla malców 6 msc+) oraz Fiku miku (zajęcia ruchowo-twórcze dla dzieci od 1,5 roku do 3 lat). Jeśli ktoś zadomowi się w Pracowni i zostanie z nią na dłużej lub dołączy później, może skorzystać też z zajęć przed-przedszkolnych dla dzieci 2 lata+.

Ruch, muzyka, sensoryka
Zajęcia dla maluszków – bez dwóch zdań – nie służą „produkcji geniuszy”. Tu nie chodzi o maksymalne stymulowanie dziecka i kształcenie go ze wzmożoną siłą od etapu pieluszki. To raczej forma zaciekawiania bobasów światem. Dostarczania im nowych doznań i atrakcji oraz – oczywiście – wspierania ich rozwoju. Przykładowo na Ram tam tam w Pracowni Kulturalnej brzdące grają na prostych instrumentach, ale i na wszystkim, co po prostu wpadnie w ich ręce. Bawią się rytmem i dźwiękiem. Cieszą muzyką. Z kolei na A gu gu wyostrzają swoje zmysły, obcując z różnymi zapachami, odgłosami, fakturami czy kolorami. Przy okazji ćwiczą małą i dużą motorykę. Brudzą się i cieszą byciem z rówieśnikami. Natomiast na Fiku miku pędzą tu i tam, pokonując różne przeszkody. A w chwili oddechu od gonienia – eksperymentują, zgadują, tańczą, słuchają, oglądają. W ich małym świecie podczas takich zajęć oj dzieje się! Dlaczego więc nie skorzystać?

Dane kontaktowe
Ogłoszeniodawca:
Spółdzielnia Socjalna Pracownia Kulturalna
Imię i nazwisko:
Magdalena Miłoń
E-mail:
Pokaż
Telefon:
Pokaż
Ważność ogłoszenia: od 6 listopada 2018 do 6 grudnia 2018
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść ogłoszeń.