Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Od 20 lat portal ngo.pl bezpłatnie pomaga organizacjom pozarządowym. Pomóż nam pomagać dalej. Wspieraj NGO w PL

Model mieszkań wspomaganych dla osób osób ze znacznym stopniem niepełnośprawności-Warszawa

21 lipca 2020 18:24
Reklama
Reklama

Szanowni Państwo,

Niezależne żyć…samodzielnym być

Mam na imię Anna. Od urodzenia poruszam się na wózku. Nigdy nie chciałam, aby on mnie jakkolwiek ograniczał. Mimo moich problemów w poruszaniem się, zawsze chciałam być wśród ludzi. Wyznaczałam sobie w życiu drogę do osiągniecia celu. Dziś nim jest niezależność.

Dom kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa, miłością i troską rodziców. Lecz może czas opuścić rodzinne gniazdo? Tylko jak?! Idea mieszkalnictwa stanowi ogromny dysonans, czy wręcz dyskryminację dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które wymagają ciągłego wsparcia, ale nie mają problemów o podłożu psychicznym, czyli są w normie intelektualnej. Chodzi o dorosłe osoby z dużą niepełnosprawnością ruchową- Myślę, Więc Jestem.

Nieustannie szukam miejsca dla siebie. Mieszkalnictwo wspomagane czy docelowe nie istnieje dla osób, które fizycznie nie mogą nic. A umysł góruje nad ciałem? Jestem Warszawy. Takie osoby jak ja nie kwalifikują się do żadnego z Warszawskich projektów. Samodzielność przy ciągłym wsparciu…? Tak. Potrzebuje pomocy w czynnościach dnia codziennego. Bardzo dobry kontakt słowny i rozumiem otaczający mnie świat.

Przykładem adaptacji takiego miejsca mógłby być dziś opuszczony, zaniedbany pustostan, jakich wiele w stolicy. Z przeznaczeniem na taki cel „otrzymałby nowe życie” wraz z jego mieszkańcami. Pobyt w mieszkaniu sprzyja budowaniu tożsamości jednostki, rozwojowi jej niezależności i pozwala budować poczucie odrębności od rodziców. Struktura poznawcza samodzielnego życia pozwoliłaby rodzicom na odpoczynek, leczenie wyjazd do sanatorium itd.Z którymi nikt nie chcę rozmawić-Co będzie, gdy nas zabraknie…

Bardzo jestem zainteresowana tym trudnym tematem. Czy może byli by Państwo zainteresowani tą tematyką? W kontekście takich osób? Bardzo mi zależy, żeby w jakiś sposób ten temat poruszyć-Projekt, miejsce, środki…..Ale przede wszystkim ludzie….Razem możemy więcej, a nadzieja umiera ostatnia.

Zakończę tak:

Bo człowiek nie jest stworzony do nic nie robienia,

Lecz do tworzenia.

Ja pragnę tworzyć, by moje życie ozdobić,

Tylko…

Od rana do nocy potrzebuje pomocy

(fragm. własnego wiersza)

Z Poważaniem

Anna Kozik

Dane kontaktowe
Ogłoszeniodawca:
A.K
Imię i nazwisko:
Anna Kozik
E-mail:
Pokaż
Ważność ogłoszenia: od 21 lipca 2020 do 21 sierpnia 2020
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść ogłoszeń.