Ogłoszenia - ngo.pl

Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).

Zobacz, jak organizacje stosują narzędzia fundraisingu Narzędzia fundraisingu w Polsce. Kup poradnik PDF >

Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Prośba o wpłatę darowizny na Twój portal ngo.pl prowadzony przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Reklama
Reklama

Wolontariusze Fundacji Court Watch Polska przez 13 lat jej istnienia przeprowadzili ponad 55 tys., obserwacji rozpraw. To jednak wciąż za mało: dziennie w Polsce odbywa się średnio kilkanaście tysięcy posiedzeń sądowych. Właśnie dlatego Fundacja rusza z kolejnym cyklem bezpłatnych szkoleń dla nowych obserwatorów. Czy warto do nich dołączyć?

Obserwator Fundacji Court Watch Polska to osoba, która w charakterze publiczności bierze udział w rozprawach sądowych, monitoruje ich przebieg i przekazuje Fundacji wyniki swoich obserwacji. Court Watch szkoli osoby chcące zostać obserwatorami, a także zapewnia im formularze obserwacji, dostęp do panelu na stronie internetowej a wkrótce także do aplikacji mobilnej. Dane pozyskane przez obserwatorów stanowią podstawę raportów, przygotowywanych przez Fundację.

– Obserwatorem może zostać każda osoba pełnoletnia. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu i podpisać z nami umowę wolontariatu – zapewnia Daria Hofman, dyrektor zarządzająca  Fundacji Court Watch Polska.

W ciągu trzynastu lat ponad 3690 wolontariuszy dokonało ponad 55000 obserwacji rozpraw. To dlatego program Fundacji Court Watch Polska jest największy na świecie, a organizacje międzynarodowe promują jego doświadczenia w innych krajach.

Prawidłowy przebieg rozpraw sądowych

Celem projektu „Obywatelskiego Monitoringu Sądów”, w ramach którego odbywają się bezpłatne szkolenia, jest zachęcenie kolejnych osób do zostania obserwatorami rozpraw. Wszystko po to, aby mieć pewność, że rozprawy w polskich sądach przebiegają w sposób prawidłowy. Dlaczego to tak ważne?

Sprawiedliwy proces sądowy to podstawa dla każdego demokratycznego społeczeństwa. Dzięki właściwemu procesowi sądowemu obywatele mogą oczekiwać uczciwego traktowania w konfrontacji z prawem. Co więcej, poprawne przeprowadzenie rozpraw w sądach jest kluczowe do ochrony praw i wolności obywateli. Sąd, jako organ niezależny od władzy wykonawczej czy ustawodawczej, ma za zadanie zabezpieczanie praw jednostek.

Projekt „Obywatelskiego Monitoringu Sądów” to również podtrzymywanie zaufania obywateli do systemu prawno-sądowego.

– Zauważyliśmy, że ludzie często nie czują się w sądach właściwie traktowani, a przestępcy są nieadekwatnie karani. Chcemy, żeby każdy był w sądzie szanowany i wyszedł z niego z poczuciem sprawiedliwości. Dlatego, co roku, setki naszych wolontariuszy obserwują rozprawy w całej Polsce. Publikujemy raporty, szkolimy sędziów, jesteśmy głosem obywateli w sądach i Ministerstwie Sprawiedliwości – mówi Bartosz Pilitowski, założyciel i prezes Fundacji Court Watch Polska.

Jak dołączyć do wolontariuszy Fundacji Court Watch Polska?

– Każdy zaczyna od udziału w bezpłatnym szkoleniu, które jest niezobowiązujące. To znaczy, że uczestnik nie podpisuje z nami umowy na start, może po prostu przyjść, porozmawiać, posłuchać jak działamy i nawet po kilku dniach od szkolenia zdecydować się na udział w wolontariacie – zapewnia Daria Hofman.

Nowy cykl bezpłatnych szkoleń już wystartował. Terminy oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: https://amicus.courtwatch.pl/szkolenia/

– Jeśli nie możesz wziąć udziału w najbliższym szkoleniu, zostaw nam dane kontaktowe. Możesz zdecydować, że chcesz nam pomóc w organizacji szkolenia, bądź po prostu otrzymasz informacje o nowych terminach – Daria Hofman.

Szkolenia organizowane są w ramach projektu Obywatelski Monitoring Sądów 2024. Projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu CERV (Citizens, Equality, Rights and Values).

Dane kontaktowe
Ogłoszeniodawca:
Fundacja Court Watch Polska
E-mail:
Pokaż
Ważność ogłoszenia: od 14 listopada 2023 do 15 grudnia 2023
Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść ogłoszeń.