Jak finansować działalność społeczną? 30 narzędzi, które po prostu działają. Poznaj >
nie musimy polegać na reklamach.
Dziękujemy!
Dla liderów i liderek organizacji, które chcą zwiększyć swój wpływ społeczny i skalę oddziaływania.
Zapraszamy do programu mentoringowego Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK) dla organizacji społecznych, który oferuje indywidualną współpracę z najbardziej doświadczonymi inwestorami kapitałowymi działającymi w Polsce.
Informacje o programie
Program PSIK Social Business Accelerator (SBA) łączy organizacje pozarządowe i menedżerów zarządzających funduszami private equity / venture capital (PE/VC). Dzięki programowi, organizacje, które pracują nad rozwiązywaniem ważnych problemów społecznych, mogą skorzystać ze wsparcia mentorek i mentorów – doświadczonych menedżerów funduszy.
Istotą SBA jest osobiste i pro bono zaangażowanie profesjonalistek i profesjonalistów zarządzających funduszami. Pracują oni indywidualnie z zespołem zarządzającym organizacją społeczną w trakcie rocznej edycji programu (z możliwością przedłużenia do 3 lat), oferując m.in. wsparcie w takich obszarach jak: planowanie strategiczne, stabilność finansowa, planowanie przepływów gotówkowych, zarządzanie operacyjne i finansowe, planowanie sukcesji, budowa marki, rozwój zespołu czy restrukturyzacja.
Program został uruchomiony w 2011 roku przez Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych, we współpracy z Ashoką. Obecnie jest zarządzany wspólnie przez PSIK i Fundację Valores – pierwszy polski fundusz venture philanthropy.
Warunki naboru
Do udziału w programie PSIK SBA zapraszamy organizacje, które:
- zajmują się ważnym problemem społecznym występującym w dużej skali,
- prowadzą pracę bezpośrednią z grupami wykluczonymi społecznie lub w ryzyku wykluczenia,
- oferują sprawdzone rozwiązania, które mają potencjał do zwiększenia skali działalności oraz do osiągnięcia większego oddziaływania społecznego,
- oddziałują lub planują oddziaływać na polityki społeczne w obszarze, którym się zajmują,
- mają silny i zmotywowany zespół.
- liczba beneficjentów działań organizacji rocznie przekracza 100 osób.
- w działania organizacji zaangażowane są aktywnie przynajmniej dwie osoby z zarządu, dla których organizacja jest głównym miejscem aktywności zawodowej.
- przynajmniej pięciu pracowników organizacji zatrudnionych jest w pełnym wymiarze godzin, w tym jest przynajmniej jedna osoba z zarządu.
- budżet organizacji w 2023 i 2024 roku przekroczył 500,000 PLN.
- Liderów organizacji, które są zainteresowane udziałem w programie PSIK SBA prosimy o wypełnienie on-line formularza zgłoszeniowego.
Termin na przesyłanie zgłoszeń: 18 maja 2025.
Formularz zgłoszeniowy >>>> APLIKUJ!
Informacje o 14. edycji programu PSIK SBA
Czternasta edycja programu będzie trwać od września 2025 do czerwca 2026. Spotkania z mentorem odbywają się co najmniej raz w miesiącu, ich terminy uzgadniają wspólnie mentor i liderzy organizacji. Współpraca rozpoczyna się od stworzenia listy problemów i wyzwań, nad którymi chcą pracować. W centrum ich uwagi jest zawsze zwiększenie wpływu społecznego organizacji. Większość mentorów mieszka w Warszawie i w miarę możliwości zachęcamy zarówno do spotkań on-line jak i do osobistych. Program SBA nie zwraca kosztów podróży.
W trakcie trwania programu zaplanowane są dwa spotkania wszystkich uczestników i uczestniczek 14. edycji programu: spotkanie otwierające (wrzesień) oraz spotkanie semestralne (luty/marzec). Wszystkie spotkania uczestników odbywają się on-line i są obowiązkowe. Liderzy organizacji na bieżąco informują managerkę programu PSIK SBA o przebiegu współpracy.
Przed końcem 14. edycji lider i mentor wspólnie podejmują decyzję o tym, czy chcą kontynuować współpracę w kolejnej edycji.
Rekomendacje dotychczasowych uczestników programu:
“Wysokie kompetencje mentora umożliwiły podjęcie wspólnej pracy nad zasadniczymi tematami, które były nieuregulowane w stowarzyszeniu praktycznie od początku, co uniemożliwiało jego rozwój. ”
Krzysztof Gąsiorowski, Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży Wędka
„Program jest bardzo dobrze dopasowany do potrzeb organizacji pozarządowych w Polsce i jest kwintesencją mądrego zaangażowania biznesu we wspieranie działań społecznych. Dołączając do programu mieliśmy wrażenie jakbyśmy uczestniczyli w inicjatywie podobnej do tych, które mogliśmy obserwować w USA, gdzie do rozwoju NGO podchodzi się jak do rozwoju firmy, co w naszej organizacji uważamy za właściwe podejście – szczególnie w kontekście konieczności uniezależniania się NGO od środków rządowych.”
Piotr Bystrianin, Fundacja Ocalenie
„Program pozwolił nam znaleźć inną na perspektywę na nasze działania. Dzięki przykładom ze świata biznesu mogliśmy przyjrzeć się naszym strategiom i zacząć działać bardziej efektywnie.”
Justyna Mańkowska, Fundacja Katarynka
Dodatkowe informacje:
Kontakt mailowy: iga.kowalczyk@psik.org.pl
Program PSIK Social Business Accelerator: więcej informacji
Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych
Al. Jana Pawła II 27, 00-867 Warszawa
www.psik.org.pl
PSIK zastrzega sobie prawo do niepodawania powodów nieprzyjęcia organizacji do programu PSIK SBA.